  • Mitsubishi Heavy VRV Heat pump systems high-efficiency inverter (8.0Hp) FDC224KXZXE1
Mitsubishi Heavy
Inverter
View more
  • Price: contact
Brand: Air Conditioner Mitsubishi Heavy
There are 3 Power. You are choosing 8.0 HP
  • 8.0 HPPhòng 101 - 107m2
  • 10.0 HP
  • 12.0 HP
  • View more
Specifications
Made in Japanese Brand
Refrigerant R-410A
Type Inverter
Cooling Capacity 8.0 Hp - 22.4 kW
Power Input (Ph/V/Hz) 3 Phase 380 - 415 V 50Hz
Power consumption (kW) Cooling: 4.98 kW
Heating: 5.56 kW
Refrigerant/ Liquid Pipe Diameter (mm) ø9.52 / ø19.05
Dimensions (H x W x D) 1690 x 1350 x 720 mm
Weigh 280 kg
Product Description
Table of Contents
    1. High Efficiency & Comfort
    Improved Efficiency
    High efficiency and compact design are realized by applying various advanced components.
    Variable Temperature and Capacity Control
    Multiport compressor that achieves high efficiency
    The performance improvement at medium Hz has resulted in higher annual efficiencies.
    Concentrated winding motor achieves "High Output" and "Total Efficiency Improvement"
    Improved Heat-exchanger
    Strengthened resistance against frost
    Resistance against frost has been strengthened by achieving improved heat-exchanger.
    Vector control
    New applied Vector control has a high efficiency and many new advanced features.
    • Smooth operation from low speed to high speed.
    • Smooth Sine Voltage Wave form are attained.
    • Energy efficiency is further improved in low speed range.
    Long-chorded 3 propeller fan with serration
    DC Fan Motor
    Oil level control capability
    Capacity control
    Capacity control can be set by peak cut function with RC-EX3 for better energy saving.
    Five-step capacity control is available. (100-80-60-40-0%)
    Compact high efficiency Heat Exchanger
    • Optimizing relationship of the air flow velocity & fin pattern.
    • Improvement of air distribution Maximizing efficiency of heat exchanger.
    2. Design Flexibility
    Indoor unit capacity connection
    200% capacity connection.
    Connectable indoor units
    Connect up to 29 indoor units
    Wide Range of Operation
    Long Pipe Length
    The furthest indoor unit: 160m or total length: 1000m contributes to system design flexibility.
    Easy Transportation & Installation
    Blue Fin
    Priority operation mode rule
    User can select the following priority operation mode. (for whole system)
    1. First unit’s operation mode (by default setting).
    2. Last unit’s operation mode.
    3. Majority operation mode (see below).
    4. Master operation mode (see below).
    3. Serviceability
    Easy Service
    Quick and easy access to service parts by separation of compartments.
    Check Operation
    Monitoring Function
    All series includes new feature to assist with servicing and trouble shooting.
    Various data can be monitored through 3-digit or 6-digit display on the outdoor unit PCB.
    Layer Construction
    Back-up Operation
    • Connect up to 29 indoor units / 200% capacity connection.