  • Mitsubishi Heavy VRV Heat pump systems Micro inverter (12.0Hp) FDC335KXE6G
Mitsubishi Heavy
Inverter
View more
  • Price: contact
Brand: Air Conditioner Mitsubishi Heavy
There are 3 Power. You are choosing 12.0 HP
  • 8.0 HPPhòng 101 - 107m2
  • 10.0 HP
  • 12.0 HP
  • View more
Specifications
Made in Japanese Brand
Refrigerant R-410A
Type Inverter
Cooling Capacity 12.0 Hp - 33.5 kW
Power Input (Ph/V/Hz) 3 Phase 380 - 415 V 50Hz
Power consumption (kW) Cooling: 9.82 kW
Heating: 10.12 kW
Refrigerant/ Liquid Pipe Diameter (mm) ø12.7 / ø25.4
Dimensions (H x W x D) 1675 x 1080 x 480 mm
Weigh 224 kg
Product Description
Table of Contents
    1. High Efficiency & Comfort
    Vector control
    New applied Vector control has a high efficiency and many new advanced features.
    • Smooth operation from low speed to high speed.
    • Smooth Sine Voltage Wave form are attained.
    • Energy efficiency is further improved in low speed range.
    Long-chorded 3 propeller fan with serration
    DC Fan Motor
    Oil level control capability
    8~12HP (Micro)
    Compact High Efficient Heat Exchanger
    • Optimizing relationship of the air flow velocity & fin pattern.
    • Improvement of air distribution Maximizing efficiency of heat exchanger.
    2. Design Flexibility
    Indoor unit capacity connection
    150% capacity connection.
    Connectable indoor units
    Connect up to 24 indoor units.
    Easy Transportation & Installation
    Due to realization of significant reduction in size and foot print which is one of the smallest in the industry, transportation in an elevator made for six persons (Width:1400mm, Depth:850, Open area:800mm) is possible, eliminating cost of a crane and reducing labor
    Blue Fin
    Advantages of Mitsubishi Heavy VRV Heat pump systems Micro inverter (12.0Hp) FDC335KXE6G
    • Connect up to 24 indoor units/up to 150% capacity.