  • Daikin Air Conditioner (2.0 Hp) FTF50XV1V
Daikin
  • Cooling Seasonal Performance Factor (CSPF): 3.44
Máy lạnh Daikin (2.0 Hp) FTF50XV1V
may-lanh-daikin-2-0-hp-ftf50xv1v-hp2
may-lanh-daikin-2-0-hp-ftf50xv1v-hp1
View more
  • Price 14,200,000₫
  • ( VAT included )
Brand: Air Conditioner Daikin
There are 4 Power. You are choosing 2.0 HP
  • 1.0 HPRoom 12 - 15m2
  • 1.5 HPRoom 16 - 20m2
  • 2.0 HPRoom 24 - 30m2
  • 3.5 HPPhòng 40 - 45m2
  • View more
Installment Purchase Visa, Master Card, JCB
Related products
Daikin
Máy lạnh Daikin inverter FTKB50ZVMV - 2HP
Inverter
  • 16,500,000₫
Máy lạnh Daikin Inverter 2 HP FTKF50ZVMV
Inverter
  • 17,400,000₫
Máy lạnh Daikin Inverter 2 HP FTKY50ZVMV/RKY50ZVMV
Máy lạnh Daikin Inverter 2 HP FTKM50AVMV
Máy lạnh Daikin inverter 2Hp FTXV50QVMV hoạt động êm
  • tặng 1 năm bảo hành
Daikin air conditioning FTKZ50VVMV (2.0Hp) Inverter
2.0 HP Inverter
Daikin air conditioner 1.0 HP (1.0 Horsepower) FTF25XAV1V model 2023
1.0 HP
  • Model 2025
Máy lạnh Daikin inverter FTKB25ZVMV - 1HP
Specifications
Made in Brand: Japan - Made in: Thailand
Refrigerant R32
Type Mono - 1-way type (cooling only)
Cooling Capacity 2.0 HP - 17.150 Btu/h - 5.02 kW
Use For Room Area 24 - 30 m² or 72 - 90 m³ of gas (suitable for living room, office)
Power Input (Ph/V/Hz) 1 phase, 220V, 50Hz
Power consumption (kW) 1.524 kW
Refrigerant/ Liquid Pipe Diameter (mm) 6/16
Maximum Pipe Length 20 m
Maximum Elevation Length 15 m
Indoor Unit
Indoor Unit Model FTF50XV1V
Indoor Unit Dimensions (mm) 29 x 105 x 23.8 cm
Indoor Unit Net Weight (Kg) 12 Kg
Outdoor Unit
Outdoor Unit Model RF50XV1V
Outdoor Unit Dimensions (mm) 59.5 x 84.5 x 30 cm
Outdoor Unit Net Weight (Kg) 37 Kg
Product Description
Table of Contents
    Design
    Comfort airflow
    The Power-Airflow Flap and Power-Airflow Dual Flaps
    Vertical Auto-Swing automatically
    This function moves the flap up and down to reduce temperature fluctuations in a room.
    Smile Curve Design Panel
    Energy saving 3-star
    Energy label meets 3-star standard, thanks to innovative technology in high-end compressors and components. Energy efficiency index CSPF is up to 3.5 reduces electricity costs by up to 20% (consumption about 1.524 kW).