  • Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner inverter (6.0Hp) FDT140YA-W5 model 2022
Mitsubishi Heavy
Inverter
View more
Listed price 59,500,000₫
Price 51,100,000₫
( VAT included )
Saving 8,400,000₫
Brand: Air Conditioner Mitsubishi Heavy
There are 7 Power. You are choosing 6.0 HP
  • 1.5 HPRoom 16 - 20m2
  • 2.0 HPRoom 24 - 30m2
  • 2.5 HPRoom 30 - 35m2
  • 3.0 HPRoom 36 - 40m2
  • 4.0 HPPhòng 50 - 54m2
  • 5.0 HPPhòng 64 - 67m2
  • 6.0 HPPhòng 77 - 80m2
  • View more
Installment Purchase Visa, Master Card, JCB
Related products
Mitsubishi Heavy
Inverter
  • 51,400,000₫
Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner Inverter 1.0 HP (1.0 Horsepower) FDTC25VH1
1.0 HP Inverter
  • 8,200,000₫
Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner Inverter 1.5 HP (1.5 Horsepower) FDTC35VH1
1.5 HP Inverter
Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner Inverter 2.0 HP (2.0 Horsepower) FDTC50VH
2.0 HP Inverter
Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner Inverter 2.5 HP (2.5 Horsepower) FDTC60VH
2.5 HP Inverter
Mitsubishi Heavy Ceiling Cassette FDT50CR-S5 (2.0Hp)
2.0 HP
  • 24,570,000₫ (-10%)
Máy lạnh âm trần Cassette Mitsubishi Heavy FDT50CNZ-W5 4 hướng thổi 1 pha
Mitsubishi Heavy ceiling cassette air conditioner inverter (1.5Hp) FDT40YA-W5 model 2022
1.5 HP Inverter
  • 27,000,000₫ (-15%)
Specifications
Made in Brand: Japan - Made in: Thailand
Refrigerant R32
Type Inverter - 1-way type (cooling only)
Cooling Capacity 6.0 HP - 14.0 kW
Use For Room Area 65 - 70 m² or 200 - 215 m³ of gas (suitable for living room, office)
Power Input (Ph/V/Hz) 1 Phase, 220-240 V, 50Hz
Power consumption (kW) 4.4 kW/h
Refrigerant/ Liquid Pipe Diameter (mm) 10/16
Maximum Pipe Length 50 m
Maximum Elevation Length 50 m
Indoor Unit
Indoor Unit Model FDT140YA-W5
Indoor Unit Dimensions (mm) 29.8 x 84 x 84 cm
Indoor Unit Net Weight (Kg) 25 Kg
Panel
Panel Dimensions (mm) 3.5 x 95 x 95 cm
Panel Net Weight (Kg) 5 Kg
Outdoor Unit
Outdoor Unit Model FDC140YNA-W5
Outdoor Unit Dimensions (mm) 84.5 x 97 x 37 cm
Outdoor Unit Net Weight (Kg) 68 Kg
Product Description
Table of Contents
    Compact design
    With a cooling capacity of 14.0 kW, it effectively cools within a range of 65 - 70 m2, suitable for spaces such as bedrooms, reading rooms, and offices,...
    Draft Prevention Panel (Option)
    Motion Sensor
    Through 3 control steps:
    850mm Drain Pump
    The drain can be discharged upwards by 850mm from the ceiling surface. It allows a piping layout with a high degree of freedom. Depending on the installation location, and 185mm flexible hose as standard equipment support easy workability.
    Other outstanding advantages
    • Automatic energy saving control, with a power consumption of only 4.4kW/h.
    • The outdoor unit temperature range is extended under ambient temperature conditions to 43°C.